Inkjet Baskı: Vitrin Grafiklerinde Doğru Folyoyu Seçmek


Satış noktası reklam uygulamaları ve display ürünler, reklamcıların ana gelir kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. ABD’nin en büyük açıkhava reklam sektör kuruluşu olan SGIA (Specialty Graphic Imaging Association) tarafından 2013 yılında yayınlanan Pazar Trendleri Raporu’nun gösterdiği üzere, reklamcı ve tabelacıların en fazla iş yaptıkları pazarlar arasında perakende mağazaları yer alıyor. Bu sektör tarafından en çok tercih edilen uygulamaların başında ise banner, iç mekan duvar kaplamaları ve vitrin grafikleri geliyor.

Bu yüzden bu alana biraz daha yakından bakmanın tam sırası. Bu uygulamalar sektörde uzun zamandır kullanılsa da, yeni mürekkep, materyal ve baskı yazılımlarının geliştirilmesiyle tüm bu uygulamalar artık yeni bir seviyeye geldi.

Günümüzün dijital inkjet baskı teknolojisiyle, reklamcılar artık piyasanın istediği ve ihtiyaç duyduğu uygulamaları çok daha rahat gerçekleştirebilecek durumda. Aynı zamanda yeni teknolojiler de geleneksel ofset baskılara göre çok daha uygun maliyetli.

Öte yandan, dijital baskı alanında yeni bir pazarın oluşması ve bu alanda yeni teknolojilerin ortaya çıkması da reklamcıların vitrin grafikleri için doğru materyali seçmesinin daha önemli ve daha zorlu olduğunu gösteriyor. Bunu akıldan çıkarmadan aşağıdaki ipuçları, kolayca monte edilebilecek ve müşteriler tarafından daha çok beğenilecek göz alıcı grafiklerin yaratılmasında yardımcı olacaktır.

Malzeme Seçenekleri

Günümüzün dijital baskıya uygun materyalleri, vitrin grafiklerinde etkileyici görünüm yakalamak isteyen üreticilere çok geniş çapta seçenekler, farklı dokular ve yapışkanlık özellikleri sunuyor. Bu uygulamalar şeffaf folyolar, tekstil ürünleri ve yeniden pozisyonlandırılabilir polipropilen malzemeler kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Burada yapılmak istenen işin gereksinimlerini en iyi karşılayacak doğru materyali bulabilmek ve bu materyalin diğerlerinden ayrıldığı özellikleri farkedebilmek önem taşıyor.

Tekstil Malzemeleri

Tekstiller görüntüde yoğunluk, üstün renk gamı ve yumuşak bir görünüm sağlar. Bu özellikleri ile de ürünleri diğer POP uygulamalara kıyasla, günümüzün vitrin grafik ve display uygulamalarında bir numaralı tercihi haline getirir.

Reklamcılar, diğer malzemelerdense tekstil malzemelerini tercih etmek istediklerinde, yüzde yüz polyester dokulu kumaşlardan yapılmış malzemeleri seçmelidir. Çünkü polyester daha fazla kalıcı baskılar sağlayacaktır.

Vitrinlere şeffaf folyolar uygulandığında ise, malzemeler çift taraflı, basınca duyarlı ve optik açıdan daha şeffaf yapışkanlara ihtiyaç duyacaktır.

Birçok basılabilir malzemenin üreticisi kolay uygulama için tekstillerde artık kalıcı olmayan ve basınca duyarlı yapışkanları ve kağıt kaplaması tercih ediyor. Bu ürünleri kullanacak reklamcılar için ise önemli olan nokta baskısı yapılmış ürünlerin ısı gördüğünde genişleyerek taşmaması ve köşelerde kırışma yapmaması. Eğer ki materyal tekrar uygulanacak ve sayısız kere konumlandırılacaksa da, bu durumda low-tack yapışkanların kullanılması ideal olacaktır.

Şeffaf Folyolar

Şeffaf folyolar ise sadece vitrin grafiklerinde değil, lightbox adı verilen arkadan aydınlatmalı kullanımlar gibi POP uygulamalarında giderek daha fazla popülerleşiyor. Çünkü bu ürünler güçlü siyah yoğunluğu sağlıyor ve vitrinlerde uygulandığında. Çift taraflı görünüm sağlıyorlar.

Bugün piyasada solvent bazlı, eko solvent, lateks veya UV kurutmalı inkjet baskı sistemleri ile uyumlu birçok şeffaf folyo mevcut. Polyester folyolar ise basılı grafiklerde en yüksek çözünürlüğü ve en homojen görünümü sunması ile en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca çevresel faktörler göz önüne alındığında, giderek daha fazla polyester ürünün geri dönüştürülebilmesi de bu tercihi artırıyor ve zamanla daha fazla geri dönüştürülmüş polyesterin kullanılmasını sağlıyor.

Şunu da akılda tutmakta fayda var: Bazı inkjet baskı makineleri optik hassasiyet mekanizmaları nedeniyle şeffaf folyoları “göremeyebiliyor.” Bu durumlarda ise malzeme üreticileri, makinenin besleme ünitesine yerleştirilecek ürünü makinenin algılayabilmesi için ürüne yeterli opaklık sağlamak amacıyla folyoya kenar çizgileri ekleyebiliyor. Bu da reklamcıların ekstra kenar çizgisi eklemesine gerek olmadığını gösteriyor. Çünkü birçok materyal üreticisi firma belli bir seviyede opaklık elde edebilmek için bu özellikte şeffaf folyoları piyasaya sürüyorlar.

One Way Vision

One way vision adı verilen vitrin grafikleri ise günümüzde hem iç hem de dış yüzeye monte edilebilecek grafikler için mevcuttur ve solvent, eko solvent ve lateks inkjet baskı sistemleri ile uyumludur. Bu ürünler vitrindeki reklam görselinin bina içine ışık girmesini sağlayacak şekilde üretilmiştir.

One way vision ürünleri seçerken en önemli nokta, deliklerin görsele kıyasla oranına dikkat etmektir. Perakende mağazalarındaki vitrin grafikleri için, genelde 60-40 oranı en idealidir, böylece içerideki insanlar mağazanın dışını rahatlıkla görebilirken, dışarıdaki insanlar da sadece görsele odaklanır.

Şeffaf likit laminasyonlar da one way vision ile uyumludur ve bu laminasyonlar mükemmel yüzey koruması sağlarlar. Laminasyon uygulanırken dikkat edilmesi gereken nokta ise folyo yüzeyinin 4C ‘den sıcak olmasıdır. Teknolojideki son gelişmeler sayesinde, bazı one way vision ürünler özellikle yapışkan tarafına baskı yapılabilmesi için dizayn edilmiştir. Bu uygulama ile mürekkebi daha kolay tutan bir kaplama ile yapışkan kombine edilmiş haldedir. Bu yenilikçi tasarımın en önemli avantajı ise bu ürünün korumaya yönelik laminasyon ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Çünkü vitrin grafikleri mağaza camının iç yüzeyine yapılır ve bu da her türlü zarar verme riskini ortadan kaldırarak grafiklerin bozulmasını önlemiş olur.

Diğer bir avantajı ise grafiklerin zemin seviyesinde monte edilmesidir. Böylelikle montaj işlemi için bir forklifte ihtiyaç duyulmaz.

Bu materyaller herhangi bir ekstra yapışkana ya da montaj ekipmanına gereksinim duymaz ve tekrar söylemek gerekirse, 60-40 oranındaki oluklu görünüm idealdir. Baskılar üzerindeki herhangi bir kırışıklık ya da kirliliği engellemek için ise, hem baskı makinesinin hem de kullanmadan önce baskı yapılmış alanın temizliği çok önemlidir. Ayrıca baskı makinesinin altındaki zemin üzerinde bulunan silikon kaplamanın da bulunduğu yerin temiz olması gerekir.

Diğer materyallerde olduğu gibi, bu içerdeki yüzeye uygulana vitrin grafikleri de temiz ve kuru bir yüzeye uygulanmalı ve yüzeyin 4° veya daha yüksek bir sıcaklıkta olmasına dikkat edilmelidir. Baskı cam üzerinde yukarıya doğru çıkarılırken, ilk başta sadece köşe kısımlar yapıştırılmalı ve ardından kalan yüzey nazik hareketlerle cama yapıştırılmalıdır. Bu işlem sırasında ise yumuşak bir cam sileceği ya da bir rulo kullanılabilir. One way vision ürünlerin uygulaması sırasında, folyonun öncelikle küçük bir kısmı soyulmalı ve ardından kaplama 25mm kadar geriye doğru katlanmalıdır. Folyo düzgün bir şekilde hizalandığı anda da en üst kısım yapıştırılmalıdır. Bu noktadan sonra ise kaplama yavaş yavaş soyularak yumuşak bir obje yardımıyla yapıştırma işlemi yavaş yavaş gerçekleştirilmelidir. Böylece kullanılan grafik sonra istendiğinde tekrar pozisyonlanabilir.

Yeniden Pozisyonlanabilir Polipropilen

Daha düşük yüzey yapışkanına sahip yeniden pozisyonlanabilir PP folyolar, birçok poster ve kısa süreli kullanımlara yönelik display uygulamaları için oldukça popüler diyebiliriz. Ancak bu ürün giderek hem kısa hem de uzun süreli promosyonel uygulamalar ve vitrin grafikleri için de daha fazla kullanılır hale geldi. PP ürünler, kırışmaması ve sıcaklık gördüğünde köşelerinde kıvrılma yapmaması nedeniyle vinillere kıyasla birçok kullanım için en ideal çözümü sunuyor.

PP ürünler aynı zamanda iç ve dış mekan uygulamalarda verimliliği artırmak isteyenler için oldukça uygun maliyetli bir çözüm sunuyor. Birçok malzeme üreticisi bu ürünleri evrensel kaplama tekniği ile piyasaya sunuyor. Böylece ürünler dünya çapındaki tüm sistemler ile basılabiliyor. Bu da üretim esnekliğini artırarak baskı merkezlerinin farklı malzeme kullanımından kaynaklanan stok sorunlarını aşmasını sağlıyor. PP ürünler hakkında bilinmesi gereken bir diğer nokta ise şu: Bu ürünler bir kere rulo haline getirildiyse, bir dahaki kullanım için minimum hava teması ve 10° sıcaklıktaki yüzey ısısı ile kaplamasından soyulduğunda ve gerekli koşullar altında uygulama yapıldığında düzleşebilir. Kaplama çıkarılırken mümkün olduğunca az baskı uygulanması ve böylece cama uygularken oluşacak baloncukların önüne geçilmesi gerekir. PP vitrin grafikleri 90 derecelik açıyla taşınarak ve yavaşça kaldırarak tekrar uygulanabilir. Böylece camdan başka birçok düz ve temiz yüzeylerde de uygulamak mümkündür.

Yeni Nesil Malzemeler

Bu ve diğer birçok örnekte olduğu gibi, teknolojide yaşanan son gelişmeler, daha ilgi çekici ve daha kaliteli vitrin grafiklerinde kullanılacak basılabilir malzeme çeşitliliğinde yeni kapılar açmıştır. Günümüzün reklamcıları artık daha yüksek kaliteli görselleri daha kolay elde edebilmektedir. Üstelik bu ürünler, eskisine göre çok daha çevre dostu diyebiliriz…

Ref: SignGraphic

Bir önceki yazımız;
Neon İmalatı başlıklı makalemizde neon, neon atölyesi ve neon imalatçısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir