Tabelacılık Nedir?


Tabelacılık mesleği yurdumuzda ilk zamanlar diğer bazı sanat dallarında olduğu gibi Yahudi, Rum ve Ermeni vatandaşlarımız tarafından icra edilmeye başlanmış, daha sonraları bu sanatkarların yanlarında yetişen ve eli bu mesleğe yatkın olan Türkler tarafından meslek ilerletilmiştir.

Tabelacı dükkanları o zamanlarda bir fırça ve bir kutu boyayla açılabiliyordu hatta bazı tabelacılar cebinde fırçası ile Türkiyeyi karış karış dolaşıp hem sanatını icra eder hemde para kazanırdı. Şimdiki tabelacıların %40’ı mesleğe fırça ile başlayan ve işini geliştiren teknolojiyi takip eden firmalardan oluşmaktadır. 19 yüzyılda, İngilterede başlayan sanayi devrimiyle birlikte, firmaların kendilerini tanıtmak ve yaptığı işleri anlatmak amacıyla işyerlerine astıkları metal,plastik ve ağaç üzerine yazılan levhalar bugün tabela olarak adlandırılmıştır.

Vehbi Koç’un hayatının anlatıldığı imparator adlı kitapta Vehbi Koç ilk bakkal dükkanının açılışını şu sözlerle dile getirmiştir “Tabelamı taktım,dükkanı açtım”. Bugün dünyada başlı başına bir sektör olan tabelacılık geçmişte Allah vergisi yeteneği olan kişiler elinde iptidai bir şekilde el sanatı olarak yapılmaktaydı. İnsanlar bazen varlıklarını göstermek, bazen paylaşmak bazen de başkalarına yardımcı olmak için tabelalar yapmaya başlamışlar.

Dijital yaşam dünyamızı kuşatmadan önce tabelacılık bir sanat ve bir zanaat dalı olarak varlığını sürdürmüş. Ne zaman ki dijital istila işin içine girmiş işin büyüsü de bozulmuş. Eli fırça tutan insanlar sokakları, dükkânları önce yazılarla yönlendirmişler. Tabelacılıkta; az yeteneği olan insanlar yazı yazarak başlamışlar işe. Tabelaların sanat eseri haline dönüşmesi ise fırçaya sanatını yükleyenlerle olmuştur.

Tabela aklınızın alabileceği en küçük esnaftan dev holdinglere kadar kullanılan en etkili ve öncelikli reklam aracıdır. Reklamın ilk keşfinden bu güne kadar bir çok değişim ve gelişim yaşamış bu sektörde bir çok farklı tabela çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları totem tabela, cephe ve çatı tabelası, neon çubuklarla yapılan neon tabela, krom kutu harfler ve ledler le yapılan ışıklı kutu harf tabela seçenekleri reklam tabela sektörünün en güzel örnekleridir.

Bir önceki yazımız;
Yönlendirme Tabelası Nedir? başlıklı makalemizde tabela imalatı, yönlendirme tabela imalatı ve yönlendirme tabelaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir