Tabela İmalat ve Montajında Nelere Dikkat Etmeli?


Tabela, yapılacak çeşidi belirlendikten sonra şirketin markasına, verdiği hizmete ve marka renklerine göre tasarlanmalıdır. Tasarımı yapılmış olan tabelanın, imalatında kullanılacak olan malzemeler belirlenmeli, kullanılacağı yer ölçümlerle hesaplanmalıdır. Ölçülere göre hazırlanan tabela, imalatından montaj safhasına kadar bazı standartları içermelidir.

Tabela yapımında dikkat edilmesi gerekenlerin başında, dış etkenler gelir. Konumu ayarlanırken, güneş ışığı, rüzgar ve yağmur gibi mevsim koşulları düşünülmeli ve malzeme bu duruma göre belirlenmelidir. Özellikle devamlı güneş ışığına maruz kalan tabelaların renkleri en fazla 5 yıl dayanabilmektedir. Buna göre;

  • Devamlı güneş alan bir yere pleksiglas gibi malzemeler yerine, alüminyum malzemeler seçilmelidir. Tabelanın konstrüksiyonu paslanma ve kopmalara karşı demir profil yerine, etli(kalın)alüminyum profilden olmalıdır.
  • Işıklı tabelalarda mutlaka su giderleri olmalı ve balast gibi elektrik tesisat ve kanalları üst çerçeve içine döşenmelidir.
  • Floresan kullanımında dikkat edilecek en önemli konu floresanın sık sık değişme ihtiyacına cevap verilebilir bir imalat ve montaj yapısı olmalıdır.
  • Neon reklam çalışmalarında da rüzgar ve yağmur etkisinden meydana gelen arızaların fazla olmasından ve yüksek voltajlı akümülatör bakımı için uygun bir imalat ve montaj yapısı olmalıdır,
  • Yeni gelişen led teknolojisi ve buna uygun led tabelalar imalat, montaj ve bakımlarda avantaj sağlamasının yanı sıra 10 yıla kadar ömürlerinin olması ve düşük elektrik sarfiyatları led tabelaların tercih edilmesini sağlamaktadır.

Tabelanın Montajı;

Tabela montajı önemli ve sorumluluk isteyen bir konu olup, sağlamlığı kadar montaj bağlantılarının doğru yapılıp yapılmadığı da çok önemlidir. Tek taraflı duvara montaj yapılacak tabelalarda dikkat edilmesi gereken konu duvarla tabela arasında hava akımı olmayacak şekilde montaj yapılmasıdır, arkası açık yapılan tabelalarda ise rüzgâr tutan alanının küçük olması yani tabelanın içinden veya harflerin arasından rüzgar geçişini sağlamak gerekir, totem dediğimiz yüksek direkli olan ürünleri rüzgar tuttuğu için totem montajları, temel ve direkleri profesyonel bir konudur, yaklaşık 6×3 m. Kasetli bir totem için bu çapta bir temel gerekir.

Bir önceki yazımız;
Tabelacılık Nedir? başlıklı makalemizde aluminyum tabela, krom tabela ve neon tabela hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir