Neon ve Neon İmalatı


  • Neon Nedir?

Neon Periyodik tablonun 8-A grubunda yer alan bir soygazdır. Doğada dağılmış olarak ve çok küçük yüzdelerde, atmosferin yanısıra yeraltından çıkan doğal gazların bileşiminde de bulunur. Renksiz bir gaz olan Neon kimyasal bağlar ve bileşikler oluşturmaz.

Ticari amaçla sıvılaştırılarak havadan ayrıştırılan Neon daha çok aydınlatma işlerinde kullanılır. Temel prensip olarak, iki ucunda elektrot takılı olan cam tüpün içinde ki neon gazı düşük basınç altında oluşturulan elektrik dolaşımı sayesinde parlak kırmızımsı bir turuncu ışık salınmasına neden olur. Bu nedenle Neon gazı, Argon, Kyrpton ve Xenon gibi diğer soygazlarla beraber reklam amacına yönelik olarak cam tüplerin doldurulmasında kullanılır. Aydınlatma tüplerinin uzunlukları büyük, çapları ise küçüktür ve yüksek gerilim ile beslenir.

Neon gazı cam tüp içindeki elektrik dolaşımı ile parlak kırmızımsı turuncu bir renk verirken Argon gazı ise mavimsi renkte bir ışık salınmasını sağlamaktadır. Cam tüplerin ilaçlanıp cam tüp tozları ile tozlanarak cam tüpe Neon yada Argon gazı doldurulması ile farklı renklerde ışık elde edilir.

  • Neon imalatında kullanılan malzemeler nelerdir ?

Aydınlatma ve ışıklı reklam alanında sıkça kullanılan Neon imalatında temel bazı malzemeler gereklidir. Bunlar; öncelikle imalat ekipmanları olarak adlandırabileceğimiz, cam işleme ocakları, vakum ve dolum sistemleri, imalat test cihazları, miliamper ve ısı göstergeleridir. Bunlardan sonra cam tüpler, elektrotlar, neon ve argon gazları, elektronik ve/veya mekanik trafolar, neon kabloları (buji kablosu) sayılabilir. Yardımcı malzeme olarak ise elektrot kepleri, neon tüp ayakları, kablo izolasyon malzemeleri, neon cam tüp tozları sayılabilir.

  • Neon imalatında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

Neon imalatı her aşaması ile bir proses zinciridir. Cam tüplerin içinde ki hava ve partiküllerin en iyi şekilde vakumlanarak cam tüpün içinin saflaştırılması, cam tüp içinde ki elektrik dolaşımının sağlıklı olması için gereklidir.

Cam tüplere doldurulacak Neon ve Argon gazlarının belirli miktarlarla cama doldurulması, camın belirli sürelerle belirli ısılarla ısıtılması suretiyle cama doldurulan gazın cam tüp içinde iyice dağılmasının sağlanması gereklidir.

İmalatı yapılan cam tüpün montajının sağlıklı şekilde yapılması ve zemine doğru şekilde sabitlenmesi, cam tüpün uç kısımlarında bulunan elektrotların ve kullanılan kabloların elektrtik atlamalarına neden olmayacak şekilde izole edilmesi, kullanılan cam tüpün çapı ve boyuna uygun transformatörlerin doğru seçilmesi de imalatı yapılan cam tüplerin uzun ömürlü ve sağlıklı çalışması için gereklidir.

 

Bir önceki yazımız;
Logo Tasarımının Altın Kuralları başlıklı makalemizde iyi bir logo nasıl olmalı, logo ve logo neyi ifade etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir