Neon Tabela Nasıl Yapılır


Neon Tabela, özel üretilmiş ateşte ısıtılarak şekil alabilen, küçük cam borular kullanılarak tasarlanan bir reklam türüdür.

Genel olarak bar, restoran, eğlence merkezleri gibi yerler için oldukça uygundur. Neon tabela yapımı, diğer çalışmalara nazaran daha fazla dikkat edilmesi gereken, ince işçilik isteyen yapıda oldukları için bu alanda profesyonel olmuş kişiler tarafından icra edilmelidir.

Neon Tabela Nasıl Yapılır?

Neon Reklam Tabelalarının yapımında, ateşte kıvrılarak gerçekleştirilen neon çubuklarından faydalanılır. Bu çubuklar minik floresan camlardan oluşmaktadır. Tasarlanan grafik, harf ya da logonun ısıtılarak şekli verilmesinin ardından, içerisinde bulunan hava vakum yardımıyla çekilmektedir. Havası boşaltılan çubukların iç kısmına neon gazı ilave edilir ve bu gaz kırmızı renktir. Neon çubuklarının kırmızının dışındaki renklerle yanması için argon gazına ihtiyaç duyulmaktadır.

Neon tabelalar hemen hemen her renkte üretilebilir. Neon çubuklarının yanması için elektriğin sağlıklı bir şekilde verilebilmesini sağlayacak trafolara ihtiyaç duyulur. Neon tabelalar, uzun ömürlü oldukları ve görsel estetik açısından son derece etkili olduğu için çok fazla tercih edilen reklam araçlarıdır.

Neon Tabela Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir neon tabela da doğru miktarda ve doğru güçte güç kaynağı yani trafo kullanılmalıdır. Kullanılacak trafonun gücüne göre değişmekle beraber 10000 voltluk bir trafo 6-7 metre neonu sağlıklı şekilde çalıştırmaktadır. Yeterli düzeyde monte edilmeyen trafo, tabelanın zaman sonra arızalanmasına ya da yeterli düzeyde ışık sağlanamadığından verim alınamamasına yol açmaktadır.

Dış ortamda bulunan neon tabela trafoları tehlikeye müsait oldukları için doğal etkenlerden korumak amacıyla izolasyon gerçekleştirilmektedir.

Neon tabelalar bu işin uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Neon Tabelaların Avantajları

Neon Tabelalar istenilen şekilleri ısının etkisiyle rahatça alabilen görsel reklam materyalleridir. Elektrik tüketimi sanılanın aksine düşüktür. (kaba bir örnek vermek gerekirse 7 metre neonu çalıştıran 10000 voltluk bir trafonun elektrik tüketimi 100 Watt lık bir ampul kadardır denebilir).

Neon tabelalarda işçilik çok önemlidir. Kaliteli işçilikle yapılan çalışmalar yıllarca, sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bu çalışmalar geceleri çok gösterişli ve ilgi çekici olurlar. Bulundukları ortamı kendi renklerinde aydınlatırlar. Firmaların tanıtımını müşterinin farkındalığını artırarak geliştiren görsellerdir. Siz de işletmenizin farkındalığını artırmak istiyorsanız bu tür tabela çeşidini seçebilirsiniz.

Neon Tabelalar yapıları, zengin renk ve malzeme kombinasyonları ile sizin reklamınıza ve tabelanıza canlılık katacak, farklılaştıracak.

Neon Tabelaların imalatı ile ilgili olarak bir video paylaşımını Cumhur Kebeci’ye teşekkür ederek size aktarmak istiyoruz…

Bir önceki yazımız;
Reklam Tabelacısı Özellikleri başlıklı makalemizde reklam, reklam tabelacılığı ve tabela hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir