Neon Nedir ?


Neon Nedir?

Neon Periyodik tablonun 8-A grubunda yer alan bir soygazdır. Doğada dağılmış olarak ve çok küçük yüzdelerde, atmosferin yanı sıra yer altından çıkan doğal gazların bileşiminde de bulunur. Renksiz bir gaz olan Neon kimyasal bağlar ve bileşikler oluşturmaz.

Ticari amaçla sıvılaştırılarak havadan ayrıştırılan Neon tabela ve reklam işlerinin yanısıra daha çok aydınlatma işlerinde kullanılır. Temel prensip olarak, iki ucunda elektrot takılı olan cam tüpün içinde ki neon gazı düşük basınç altında oluşturulan elektrik dolaşımı sayesinde parlak kırmızımsı bir turuncu ışık salınmasına neden olur. Bu nedenle Neon gazı, Argon, Kyrpton ve Xenon gibi diğer soygazlarla beraber reklam amacına yönelik olarak cam tüplerin doldurulmasında kullanılır. Aydınlatma tüplerinin uzunlukları büyük, çapları ise küçüktür ve yüksek gerilim ile beslenir.

Neon gazı cam tüp içindeki elektrik dolaşımı ile parlak kırmızımsı turuncu bir renk verirken Argon gazı ise mavimsi renkte bir ışık salınmasını sağlamaktadır. Cam tüplerin ilaçlanıp cam tüp tozları ile tozlanarak cam tüpe Neon yada Argon gazı doldurulması ile farklı renklerde ışık elde edilir.

Bir önceki yazımız;
Neon ve Neon İmalatı başlıklı makalemizde bahçeşehir neoncu, istanbul neoncu ve neon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir